Jmenuji se Petr Štěpánek a narodil jsem se v dubnu roku 1960.To,že začnu žít jogovým způsobem života a později,že budu jógu vyučovat,by mě ještě před 15 lety nenapadlo ani v tom nejbláznivějším snu.

 

"Chcete-li se něco naučit, čtěte o tom. Chcete-li to pochopit, pište o tom.

Chcete-li to mistrně ovládnout, učte to."  

Yogi Bhajan mistr Kundalíní jógy

                                                

 

Do doby než přišla sametová revoluce jsem žil jako většina občanů této republiky.V roce 1991 jsem začal s manželkou podnikat,k tomu jsme vychovávali dvě dcery a ještě současně začali stavět svépomocí  rodinný dům

.Takže nebylo nic neběžného,že jsem pracoval 7 dní v týdnu a 16 hodin denně.

Tento nezdravý životní styl a k tomu genetická dispozice si vybraly svou daň v krátké době po přestěhování do nového RD.Začal jsem trpět pohybovými a dalšími zdravotními problémy.

.Nejprve jsem zkoušel najít pomoc u lékařů.Když jsem se přesvědčil,že lékařská věda není schopna mi pomoci,začal jsem hledat v jiných oblastech.

.Vyzkoušel jsem české ,ale i čínské byliny.Začal jsem pravidelně na podzim  jezdit do lázní v Pieštanech,kde jsem potkal mistra Tai Ji ,který pobýval  dva roky  v Tibetském klášteře.Ten mne začal vyučovat tomuto umění.

Chodil jsem však i na masáže ,vyzkoušel si Dornovu metodu a cvičení SM dle Mudr.Smíška

Vše sice částečně mírnilo mé problémy ,ale nedošlo k úplné nápravě mého zdraví.Při jedné z návštěv u  léčitelky mi nabídla knihu se slovy:

Vidím,že jste již dozrál do takové úrovně ,že jste schopen použít informace z této knihy.Tato kniha po té zcela radikálně začala měnit můj zdravotní stav .

Kniha se jmenuje "Úplná detoxikace organismu "od ruského léčitele G. Malachova.Díky této knize jsem si uvědomil,že je bezpodmínečně nutné provést ,co nejdříve očistu tlustého a tenkého střeva,jater a ledvin.Po provedení již první očisty se začaly dít zázraky.Začaly mi postupně mizet  dlouholeté bolesti pohybového aparátu,zmizely křečové žíly,upravilo se vyměšování,začal jsem být ohebnější díky tomu,že játra  po zbavení se kamenů,které bránily průtoku krve  dokazála účinně čistit krev.  Prostě začala se uskutečnovat zázračná regenerace celého mého těla za vydatné podpory mé vůle a poznání toho,že naše tělo je schopno si pomoci samo,jen mu musíme poskytnout vhodné  podmínky.Když to shrnu,tak je nutno očistit tělo nejdříve na duchovní úrovni a po té na  fyzické úrovni,změnit životosprávu,jíst kvalitní potraviny,pít pravidelně zeleninové a ovocné štávy,pravidelně cvičit jógu a meditovat. Meditace nám umožní zbavit se tolik nebezpečného stresu, očistit tělo na emocionální a duchovní úrovni.Srozumitelně řečeno-začneme se cítit štastní a spokojení.Budeme se i více usmívat,vše se nám začne dařit.

Mezitím mi jedna masérka  nabídla ,zda bych si nechtěl  u ní vyzkoušet cvičení jógy.Díky jejímu neomalenému konstatování,že jsem totálně zatuhnutý ,jsem se rozhodl,že si své zkrácené šlachy ,vazy  a svaly roztáhnu sám.

Věnoval jsem tomuto roční úsilí a po té jsem naznal,že nadešel čas si najít  učitelku jógy.

Universum stálo při mne a já prošel přijímacím pohovorem u "Sávitrí"učitelky jógy I.třídy.

Ta mi na soukromých hodinách předala skvělé základy jógy od Dr. Swámí Gitánanda Giri-indického učitele jógy.

Později jsem vyzkoušel více kurzů od klasické rádža jógy,powerjógy,přes Yiengarovu jógu,Sahadža jógu,Hathá jógu,Hot jógu až po Kundalíní jógu.

Každý typ jógy mi přispěl nejen pozitivními zkušenostmi ,ale i negativními ,ze kterých jsem se poučil. Byl  jsem v tu chvíli schopen korektně posoudit a najít si svou jogovou cestu .I účast na týdenním semináři pro učitele jógy mne obohatila  mnoha informacemi  , včetně meditačních technik. 

 Meditace je nejdokonalejší činnost ,kterou může náš mozek vykonávat. 

Je nutno však praktikovat denně po dobu min.40 dní,kdy dochází ke změně starého návyku za nový.

Pokud zvládneme meditovat denně po dobu 90 dní dojde k potvrzení tohoto nového návyku.

120 dní trvá ,než se nový návyk stane námi.

Po 1000 dnech  každodenního praktikování se staneme MIstry tohoto návyku. Nový zvyk nebo probuzenou schopnost např. intuici,schopnost léčit apod. si zcela osvojíme.Mohu korektně posoudit a souhlasit,protože jsem si všechny výše uvedené informace osobně vyzkoušel.

I když jsem to opět neplánoval ,okolnosti to rozhodly za mne ,že jsem začal pořádat čtyřdenní semináře jógy v přírodě.Stále jsem však navštěvoval kurz jógy vedené mladou učitelkou jógy Jitkou.

Její přístup mi byl velmi blízký a i způsob vedení a obsah lekcí mi vyhovoval.Doma jsem si obohacoval své znalosti studiem jogové literatury,četbou Oshovy meditační oranžové knihy,Kundalini jóga pro západní svět  včetně praktikování Kundalíní jógy .Při mých začátcích  před devíti  lety  mi byla nápomocna americká lektorka kundalíní jógy Anne Novak.Nyní vyučuji kundalíní jógu dle originálního ,mezinárodního manuálu pro učitele kundalíní jógy dle mistra Yogi Bhajana na úrovni jedna. 

Po té ,co Jitka otěhotněla a rozhodla se odejít na mateřskou,mi nabídla ,zda bych za ni nechtěl  vést její lekce jógy.

Byla to pro mne výzva,ale i možnost jak se posunout dále ve svém vývoji.Absolvoval jsem kurz pro učitele jógy III.stupně a svědomitě se připravoval na každou lekci.Jelikož jsem nikdy neměl ambice  stát se učitelem jógy a současně se tímto způsobem živit, je můj přístup a styl vedení lekcí odlišný od většiny učitelů.

Na mých hodinách jógy se snažím vždy vysvětlovat zdravotní účinek té danné ásany či kryje.Nezapomínám na zpěv manter,které mají neuvěřitelný léčebný dopad na naše psychické,duševní a fyzické zdraví.O prospěšnosti plného jogového dechu,muder a bandh nemluvě.Vzhledem k tomu,že jsem si veškerý pozitivní  dopad cvičení jógy vyzkoušel na sobě,mohu korektně posoudit blahodárný přínos pro každého cvičence.

K dnešnímu dni vedu kurz jógy desátým rokem  na ZŠ Měštanská v Brně - Tuřanech,pořádám  jogové semináře pro zájemce ,kteří chtějí zažít pozitivní dopad na své fyzické,duševní a emoční zdraví  při meditačních praktikách .V roce 2018 jsem si rozšířil své schopnosti o kurz "Pránického léčení" pod vedením holandského učitele,které velmi blízkým způsobem doplňuje praktiky z Kundalíní jógy.Po té jsem  v roce 2019 absolvoval kurz pro pokročilé léčitele a pránické psychoterapeuty pod vedením  Mistra CHOA KOK SUI      V lednu 2020 jsem složil přijímací zkoušky na VŠ - Akademii Alternativa,  obor muzikoterapie .Po ukončení 2.semestrů jsem  v   únoru 2022  přestoupil   na  FF UP v Olomouci ,kde jsem  studoval  celostní muzikoterapii  I. u PaeDr. Holzera.Tento směr výuky více korespondoval  s mou životní cestou a výukou jógy. V roce 2023 jsem studium ukončil a získal oprávnění pracovat jako muzikoterapeut.

V roce 2020 jsem si zvýšil svou kvalifikaci   studiem jógy na Improve Academy a získal oprávnění pro učitele jógy II.třídy.

Jsem velmi rád ,že si na mé hodiny kundalíní  jógy našli cestu i  muži. Věk, postava a pokročilost v naší skupině nehraje roli.Jsme skupina ,kde vedle sebe cvičí mladá žena a  muž v důchodovém věku.